Co oznaczają ciemne ślady po stawianiu baniek? Jak długo utrzymują?

0
Co oznaczają ciemne ślady po stawianiu baniek? Jak długo utrzymują?

Czym jest stawianie baniek

Terapia bańkami, jest starożytne leczenie fizyczne, stała się popularną metodą dbania o zdrowie na całym świecie. Mechanizm tej terapii jest dość prosty. W uproszczeniu, stawianie baniek wykorzystuje różne metody usuwania powietrza z pojemnika za pomocą podciśnienia, co sprawia, że bańki są mocno przyssane do skóry. Poprzez zasysanie i uwalnianie bańki powodują miejscowe przekrwienie lub stagnację tkanek, co sprzyja miejscowemu krążeniu krwi, usuwa toksyny i stany zapalne, a tym samym łagodzi ból i bolesność mięśni.

Dlaczego pojawiają się ślady po stawianiu baniek

Po stawianiu baniek zwykle pojawiają się zaczerwienienia lub ciemne ślady, które są tak zwanymi śladami po stawianiu baniek. Kolory tych znaków są różne, co w pewnym stopniu świadczy o kondycji fizycznej. Tradycyjna medycyna chińska mówi, że ciemne ślady po stawianiu baniek oznaczają, że usuwane więcej toksyn. Jednak z punktu widzenia współczesnej medycyny kolor śladu po stawianiu baniek może wskazywać jedynie na stopień pęknięcia naczyń włosowatych i krwawienia z naczyń włosowatych pod skórą. Dlatego niektórzy terapeuci twierdzą, że ciemniejsze ślady po stawianiu baniek nie powinny być po prostu tłumaczone zbyt dużą ilością toksyn nagromadzonych w naszym ciele. Podczas stawiania baniek podciśnienie powoduje ściskanie skóry i tkanki podskórnej do bańki, a siła ta powoduje pękanie naczyń krwionośnych, które tworzą ślady po stawianiu baniek. Im większe pęknięcie, tym więcej krwawienia, a co za tym idzie zaczerwienienie lub siniaki w okolicy miejsca stawiania baniek.

To prawda, że pęknięcie naczyń włosowatych może przyspieszyć wydalanie toksyn, ale nie jest tak, że im więcej tym lepiej. Umiarkowane zaciemnienie śladów po stawianiu baniek, które pojawiły się po terapii bańkami, wskazuje na aktywację układu odpornościowego i ma wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego i łagodzenie bólu. Jednak nadmierne ciemne ślady po stawianiu baniek (fioletowe lub czarne) wraz siniakami pobańkowymi i towarzyszący im ból oznaczają nadmierne pękanie naczyń włosowatych, co może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i zaszkodzić organizmowi. W takim przypadku należy skrócić czas stawiania baniek lub zmniejszyć poziom podciśnienia.

Jak długo utrzymują się ślady po stawianiu baniek i jak szybciej się ich pozbyć

Niektórzy ludzie nie przejmują się śladami po stawianiu baniek. Słynny pływak Michael Phelps często ujawnia te ślady na zawodach i wielokrotnie wspominał w wywiadach, że jest zwolennikiem stawiania baniek, podczas gdy są ludzie, którzy nie lubią pokazywać ich w miejscach publicznych.

A więc, czy ślady po stawianiu baniek znikają? Odpowiedź zdecydowanie brzmi- tak. Zwykle ślady po bańkach znikają lub stają się bardzo słabe w ciągu jednego tygodnia, czasami może to potrwać dłużej, w zależności od osoby. Jeśli ślady są na plecach, to nikt ich nie zobaczy, gdy będziemy ubrani, więc nie ma potrzeby się nimi przejmować. Jednakże, jeśli ślady po stosowaniu baniek pozostaną na szyi lub nodze, czasami może to przyciągać uwagę ludzi. Jak więc szybko pozbyć się śladów po stawianiu baniek?

 1. Gorący kompres
  Nałożenie gorącego kompresu z ręcznika po stawianiu baniek może poprawić drożność krążenia krwi, co przyspiesza wchłanianie przekrwień i jednocześnie przyspiesza zanikanie śladów po stawianiu baniek.
 2. Masaż olejkami eterycznymi
  Masaż odgrywa podobną rolę we wchłanianiu zatorów, co pomaga w usuwaniu śladów po stawianiu baniek. Ważne jest, aby wykonać delikatny masaż, zwłaszcza po stawianiu baniek, ponieważ skóra w miejscach posiniaczonych jest bardziej wrażliwa. Mieszanie olejków eterycznych z olejkami bazowymi jako środkiem do masażu pozwala uniknąć otarć skóry i lepiej kontrolować intensywność masażu. Ponadto same olejki eteryczne mogą również wspomagać proces regeneracji.
 3. Terapia światłem czerwonym
  Terapia światłem czerwonym (RLT) wykorzystuje światło czerwone o niskiej długości fali do naświetlania skóry. Promienie podczerwone z łatwością przenikają przez skórę i wywołują reakcje termiczne w mięśniach i tkance podskórnej, dzięki czemu dobrze wpływają na redukcję stanów zapalnych i przyspieszenie miejscowego metabolizmu. RLT może być również być pomocny w gojeniu siniaków po stawianiu baniek. Jednak mimo wszystko należy zapobiegać nadmiernemu stawianiu baniek, które może powodować poważne siniaki i bólem, a nawet ropienie. Obecnie niektóre elektryczne urządzenia do stawiania baniek łączą RLT ze stwianiem baniek, co ma na celu zwiększenie skuteczności zabiegu, a także zmniejszenie zaciemnienia śladów po bańkach.
 4. Kąpiel z gorącą wodą
  Kiedy czasami nie ma warunków, aby zastosować powyższe zabiegi, to po prostu wzięcie prysznica z gorącą wodą również może być do pewnego stopnia skuteczne. Kąpiel w gorącej wodzie chwilowo podnosi temperaturę na powierzchni ciała i wspomaga krążenie krwi w całym ciele, przyspieszając w ten sposób usuwanie zatorów, a tym samym zmniejszając zaciemnienie śladów po terapii bańkami. Ale pamiętaj, że twoje pory zostaną całkowicie otwarte po kąpieli, a system obronny organizmu po stawianiu baniek nie został całkowicie zregenerowany, a więc w tej chwili musisz uważać żeby się ogrzać, aby uniknąć dostania się zimna.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl